قلم ما - مجله زندگی شیک

تاریخ : چهارشنبه 21 فروردین 1392
http://www.99up.ir/images/bmboy5bncqwggoij5sdv.jpg

پیام رهبری در پی وقوع زلزله در استان بوشهر


حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی حادثه تلخ زلزله در استان بوشهر با صدور پیامی برای خسارت دیدگان و بازماندگان این حادثه صبر و اجر مسالت كردند.

متن پیام به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

با تاسف و اندوه خبر زلزله در استان بوشهر و تلفات و خسارتهای انسانی آن را دریافت کردم.
با دعا و درخواست رحمت و مغفرت الهی برای درگذشتگان و شفای آسیب دیدگان و صبر و اجر برای بازماندگان، از نماینده ی محترم ولی فقیه و مسئولان محترم در استان و نیز مسئولان ذیربط در مرکز و غیره میخواهم که همه ی کوشش خود را برای نجات آسیب دیدگان و پشتیبانی خسارت یافتگان بکار برند و امیدوارم مردم عزیز از همه جای کشور نیز مانند همیشه نقش درخشان خود را در کاستن از رنج مصیبت دیدگان ایفا کنند.

والسلام علیکم و رحمه الله 

سید علی خامنه ای 

20/فروردین ماه/1392

پیام احمدی نژاد به مناسبت ضایعه زلزله بوشهر


دکتر احمدی‌نژاد در پیام تسلیتی به مناسبت وقوع زلزله در استان بوشهر از نهادهای امدادی خواست تا همه توان خود را در جهت امداد، نجات، درمان، رسیدگی به مردم و بازسازی سریع منطقه به کار گیرند.

به گزارش سایت ریاست جمهوری، متن پیام رییس جمهور به شرح زیر است:

حادثه زلزله بوشهر موجب تاثر ملت ایران گردید.

اینجانب این ضایعه را به مردم بزرگوار استان تسلیت عرض می‌نمایم. از همکاران عزیز در نهادهای امدادی انتظار دارد که همه توان خود را در جهت امداد، نجات، درمان، رسیدگی به مردم و بازسازی سریع منطقه به کار گیرند.

از خداوند متعال برای فوت شدگان مغفرت و رحمت و برای مجروحین سلامتی عاجل و برای بازماندگان صبر و سلامتی و عزت مسألت دارم.

محمود احمدی‌نژاد

امتحانات خرداد مدارس به اردیبهشت ماه افتاد


رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش گفت: با توجه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای شهر و روستا، امتحانات نهایی و داخلی مدارس یک هفته زودتر آغاز می‌شود.

عبدالامیر عرفی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با توجه به اینکه در خرداد ماه امسال دو انتخابات بزرگ ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا برگزار خواهد شد و آموزش و پرورش یکی از مهم‌ترین دستگاه‌ها در بحث اجرای انتخابات از لحاظ نیروی انسانی و فضای انتخاباتی است، مقرر شده امتحانات نهایی و داخلی یک هفته زودتر آغاز شود.

وی افزود: بر همین اساس طبق تقویم امتحانات، تمامی امتحانات نهایی از 25 اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و همزمان با امتحانات نهایی، امتحانات داخلی نیز باید برگزار شود.

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش تاکید کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته، امتحانات نهایی دانش‌آموزان در سراسر کشور تا بیستم خرداد ماه به اتمام می‌رسد و استان‌ها موظف شده‌اند امتحانات داخلی را همزمان با این تاریخ به اتمام برسانند.

عرفی ادامه داد: با توجه به اینکه آموزش و پرورش یکی از دستگاه‌هایی است که از لحاظ نیروی انسانی در اجرا و نظارت بر حسن اجرای انتخابات و همچنین تامین فضا برای صندوق‌های رای‌گیری در مدارس نقش مهمی دارد، مقرر شده امتحانات زودتر به اتمام برسد تا ضمن آمادگی فرهنگیان برای اجرای انتخابات، مدارس نیز آماده شوند.

وی در ادامه از آغاز بارگذاری سوالات امتحانات نهایی در سامانه خبر داد و گفت: با توجه به اینکه از دو سال گذشته سوالات امتحانات نهایی به صورت نرم‌افزار به مراکز استان‌ها ارسال می‌شود، بارگذاری سوالات در این سامانه و همزمان با آن بارگذاری رمز سوالات آغاز شده است.

رییس مرکز سنجش آموزش و پرورش تاکید کرد: امسال بیش از 150 طراحی سوال برای امتحانات نهایی آغاز شده و همچنین بارم‌بندی و امنیت سوالات در سامانه در حال انجام است.

عرفی خاطرنشان کرد: با توجه به تدابیری که آموزش و پرورش اتخاذ کرده، سوالات نهایی از ضریب امنیت بالایی برخوردار است و زمان برگزاری امتحانات، رمز سوالات از طریق حراست آموزش و پرورش در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت.

اقتصاد 139 کشور از ایران اسلامی تر است!

شاید تصور و باور عمومی بر این مبنا است که کشورهای اسلامی قاعدتا باید بر محور اقتصاد اسلامی اداره شوند و آموزه های اسلامی آنگونه که در قرآن کریم و سنت ذکر شده است، در این کشورها نمود و ظهور بیشتری داشته باشد. اما پژوهشی از سوی دو تن از اساتید دانشگاه جورج واشنگتن نشان میدهد که اغلب کشورهای اسلامی اصول اقتصاد اسلامی را رعایت نمیکنند!

به گزارش تابناک، طی دهه های اخیر مطالعات در حوزه علوم اجتماعی و انسانی در حوزه ای خاص معطوف به تاثیر ادیان بر روابط اجتماعی و سیاسی ممالک و کشورها شده است و نظریات متفاوتی از تاثیر گذاری دین در حوزه های مختلف اجتماع مورد توجه اندیشمندان و پژوهشگران غربی و شرقی واقع شده است.

یکی از این حوزه ها بدون شک، حوزه اقتصاد است و تاثیر و تاثر دین بر حوزه اقتصاد مورد توجه برخی از پژوهشگران قرار گرفته تا روابط و پیوند میان دین و فعالیت های اقتصادی در سطح خرد و کلان را در جوامع مختلف به معرض آزمون درآوردند.

در پژوهش اخیر که شهرزاد رحمانی و حسین عسکری، دو تن از اساتید دانشگاه جورج واشنگتن انجام داده اند، برآوردی از میزان اسلامی بودن اقتصاد 208 کشور در سراسر دنیا صورت گرفته است که نتایج قابل تامل آن، بسیار جالب توجه است.

این دو، از یک روش شناسی خاص، با دسته بندی فعالیت های اقتصادی کشورهای مختلف و استخراج آموزه های اقتصادی از منابع دینی، اقدام به ایجاد شاخصی به نام شاخص اسلامی بودن اقتصاد کشورها کرده اند و بر اساس این شاخص رتبه کشورهای مورد بررسی را از نظر نزدیکی به شاخص های اقتصاد اسلامی مورد ارزیابی قرار داده اند.

کشورهای اسلامی چقدر مسلمان هستند؟

این دو پژوهشگر برای دریافت این موضوع، اقدام به جمع بندی اصول اقتصادی در اسلام بر مبنای متن قرآن کریم و سنت پیامبر اکرم (ص) کرده اند. بر اساس پژوهش این دو، اسلام برخلاف سایر ادیان در مبانی و اصول خود، حتی جزئیات ایجاد یک سیستم اقتصادی کامل و منسجم را ارائه کرده است.

هدف اصلی اسلام در اقتصاد از دیدگاه این دو با توجه به مستندات، ایجاد رفاه برای سایر ابنای بشر و به ویژه مسلمانان و همچنین ایجاد عدالت اقتصادی و اجتماعی در همه ابعاد آن است.

برای رسیدن به یک شاخص دقیق، این پژوهشگران سه اصل کلی اقتصاد اسلامی را با استفاده از منابع فوق استخراج کرده اند که عبارتند از:

1- دستیابی به عدالت اقتصادی و رشد ثابت اقتصادی

2- شکوفایی در سطح وسیع اقتصاد و ایجاد اشتغال

3- تطابق میان فعالیت های مالی و اصول اسلامی اقتصاد

بر اساس این سه هدف کلی، 12 اصل فرعی اقتصاد اسلامی استخراج شده اند که عبارتند از:

1- برابری در آزادی و دستیابی به فرصتهای اقتصادی

2- ایجاد عدالت در همه ابعاد اقتصادی و مدیریت اقتصادی

3- رفتار بهینه با کارگران و ایجاد شغل برای آنها و ایجاد فرصت برابر برای اشتغال آنها

4- آموزش سطح بالا و بودجه بالا برای آموزش به نسبت جی دی پی

5- ریشه کن کردن فقر و ایجاد حداقل های رفاهی برای افراد

6- توزیع برابر ثروت و درآمد در جامعه

7- ارائه خدمات رفاهی و اجتماعی و زیرساختهای مربوط به آنها

8- نرخ بالای پس انداز و سرمایه گذاری همانند بهبود استفاده از منابع ملی

9- درجه بالای استانداردهای اخلاقی، صداقت و اعتماد در بازار و سایر حوزه های اقتصادی

10- تطابق فعالیت های مالی بر اساس اصول اسلامی برای مثال ریشه کن کردن دلالی و سفته بازی

11- تجارت بهتر و بالا بودن کمکهای خارجی بشردوستانه

12- تطابق فعالیت های مالی بر اساس اصول اسلامی به خصوص در حوزه بهره و ربا

جدول زیر تمامی این شاخصها را به همراه جزئیات آنها نشان میدهد (برای دیدن عکس در سایز بزرگ، کلیک کنید).


نتیجه حاصل شده از این شاخص سازی بسیار قابل توجه است. در میان کشورها اسلامی دنیا، هیچ کدام از آنها حتی در بین 20 کشور دارای اقتصاد اسلامی جای نگرفته اند! کشورهای ایرلند، دانمارک و لوکزامبورگ به ترتیب رتبه های اول تا سوم را از لحاظ اقتصاد مبتنی بر اصول اسلامی به خود اختصاص داده اند و بهترین کشور اسلامی از لحاظ اداره بر اساس اصول اقتصادی اسلام، مالزی است که رتبه 33 را به خود اختصاص داده است.

ایران با رتبه 139 در بین 208 کشور، بعد از کشورهایی همچون، کویت، قزاقستان، برونئی، بحرین، امارات متحده عربی و ترکیه قرار داد!


کریمی ختم مادر مهدوی‌کیا را به هم ریخت!


علی کریمی یکی از کسانی بود که با حضور در این مراسم، باعث اعتراض سخنران شد! کریمی که به دلیل ازدحام جمعیت مجبور شد همراه با یکی از دوستانش از درب عقب مسجد وارد شود، در ردیف آخر نشست ولی حتی این پنهان شدن، باعث نشد تا نظم به هم نخورد.
خبرآنلاین: روز گذشته مراسم ختم مادر مهدوی کیا در مسجد نور در میدان فاطمی برگزار شد.
 
علی کریمی یکی از کسانی بود که با حضور در این مراسم، باعث اعتراض سخنران شد! کریمی که به دلیل ازدحام جمعیت مجبور شد همراه با یکی از دوستانش از درب عقب مسجد وارد شود، در ردیف آخر نشست ولی حتی این پنهان شدن، باعث نشد تا نظم به هم نخورد.

بعضی از حاضرین پس از آنکه متوجه حضور علی کریمی در مسجد شدند به سمت او رفتند و همین موضوع باعث شلوغی و بی نظمی شد که سخنران مجلس هم به آن واکنش نشان داد. حاضرین در ابتدای ورود علی کریمی به مسجد مهدوی کیا از او دور بود و در آن شلوغی تنها با هم تیمی و دوست قدیمی اش دورادور سلامی کرد ولی پس از اتفاقات  تذکر سخنران ،قبل از خروج شماره 8 از مسجد، مهدوی کیا برای دقایقی با همبازی خود هم کلام شد. این دو سال های زیادی را با یکدیگر همبازی بودند و مثل وحید هاشمیان ، کریمی از دوستان صمیمی مهدی مهدوی کیا است.


فینال جام حذفی 14 اردیبهشت برگزار می‌شود

پرسپولیس و سپاهان با شکست حریفانشان توانستند راهی فینال جام حذفی شوند.

به گزارش فارس، زمان برگزاری این دیدار هم اعلام شد و بر این اساس قرار است فینال جام حذفی 14 اردیبهشت برگزار شود.

سپاهان تمایل داشت این مسابقه بعد از بازی‌های مقدماتی جام جهانی برگزار شود، اما قرمزپوشان با این نظر موافق نبودند.

علی کفاشیان هم روز گذشته از احتمال برگزاری این مسابقه بعد از پایان لیگ و یا پایان مرحله مقدماتی جام جهانی خبر داده بود.


مازندران و لیست پروژه‌های فراموش شده


می‌گویند برخی حافظه تاریخی‌شان ضعیف است اما اهالی رسانه حتی اگر حافظه تاریخی ضعیفی هم داشته باشند بایگانی‌ها یاری‌شان می‌کند که همه چیز را به یاد بیاورند.

به همین دلیل ما یادمان هست که سال‌های گذشته در چنین روزهایی چه اتفاقی افتاد، چه وعده‌هایی داده شد، چه قراری گذاشته شد و چه برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد، از این رو قرار گذاشتیم هر از گاهی به یاد مسئولان بیاوریم که سال‌های گذشته در چنین روزهایی چه قراری با مردم گذاشتند، چه گفتند، چه کردند تا ما دست کم حافظه تاریخی‌شان را تقویت کنیم و به یادشان بیاوریم آنچه را از یاد برده‌اند.

در نخستین بازخوانی از این مجموعه به پروژه‌هایی فراموش شده پرداخته‌ایم که دست کم یک دهه از آئین کلنگ‌زنی آنها می‌گذرد!

نمایشگاه بین‌المللی ساری فقط در حد تابلو

از روزی که آیت‌الله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان و پنجه‌فولادگران استاندار وقت مازندران کلنگ آغاز عملیات اجرایی پروژه نمایشگاه بین‌المللی استان را در محور خزرآباد ساری بر زمین کوبیدند تقریبا 9 سال می‌گذرد.

یادم هست در آن روز گرم بهاری که جمع کثیری از مدیران ارشد استان نیز حضور داشتند، آیت‌الله طبرسی قبل از کلنگ‌زنی به شوخی یا جدی به میرلوحی معاون برنامه‌ریزی وقت استانداری مازندران گفت که‌ امیدواریم سال آینده در چنین روزی مراسم افتتاحیه این نمایشگاه برگزار شود.

و از آن روز تاکنون نه تنها مراسم افتتاحیه این پروژه مهم برگزار نشد بلکه هنوز عملیات اجرایی آن نیز آغاز نشده و همه اقدامات اجرایی این پروژه بزرگ تنها در تندیس سَر دَر و تابلویی خودنمایی می‌کند که نماد مدیریت‌های مبتنی بر روزمرگی از گذشته تاکنون بوده است.

از پروژه رویایی پیلکا تا دهکده گل و گیاه

با مراجعه به بایگانی حافظه و مرور خاطرات گذشته به روزهایی نه چندان دور می‌رسیم.

باز هم به عصر یک روز تابستانی تقریباً 10 سال پیش و در غروب دل‌انگیزی که آیت‌الله طبرسی این بار به اتفاق غلامرضا انصاری استاندار وقت مازندران در محور ساری ـ قائم‌شهر کلنگ پروژه به اصطلاح چند میلیاردی تفریحی و توریستی بخش خصوصی «پیلکا» را بر زمین کوبیدند.

اما از آن پروژه عظیم چند میلیاردی هم فقط یک تابلوی بزرگ برپا شد که چند ماه بعد نیز برای همیشه از نظرها ناپدید شد اما این همه ماجرا نبوده و نیست چراکه از زمان کلنگ‌زنی یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های اقتصادی استان یعنی دهکده و پایانه گل و گیاه مازندران در منطقه چپکرود جویبار نیز سال‌ها می‌گذرد.

از آن عصر تابستانی که حجتی وزیر وقت جهاد کشاورزی کلنگ این پروژه بزرگ را در معیت مقامات ارشد استان بر زمین کوبید بیش از 11 سال می‌گذرد و تاکنون به جز یک کلبه ویرانه مردم منطقه چیزی به نام عملیات اجرایی را مشاهده نکردند.

شاید شما به یادتان نیاید اما ما یادمان هست که گروه‌های زیادی از جوانان تازه فارغ‌التحصیل کشاورزی به امید احداث این پروژه اقتصادی عظیم، دار و ندارشان را به همراه  تسهیلات بانکی برای ایجاد گلخانه‌هایی هزینه کردند تا تولیداتش را از طریق همین پایانه صادر کنند و خواب‌های خوشی که هرگز تعبیر نشد و این روزها وقتی که برخی از مقامات استان از تعلیق اجرای این پروژه به دلیل ناکارآمدی سرمایه‌گذار سخن می‌گویند در می‌یابیم که روند کلنگ‌زنی و اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی در مازندران چقدر به هم شباهت دارد و گویا این شباهت کسالت‌آور دولت اصلاح‌طلب و اصولگرا نمی‌شناسد و انگار هر دولتی که بیاید ناکارآمدی در برنامه‌ریزی و اجرای پروژه‌های مهم اقتصادی استان کاملا نهادینه شده است.

از پالایشگاه ساری تا گودزیلای 3 بعدی

و البته فهرست این‌گونه پروژه‌ها می‌تواند ادامه داشته باشد، همین پالایشگاه ساری که با چه بوق و کرنایی آئین گشایش ساختمان اداری آن را در خیابان پیوندی با حضور مقامات ارشد استان برگزار کردند، یا کمربندی ساحلی دو طبقه که احیاناً کلنگ آن در آینده‌ای نه چندان دور به زمین زده خواهد شد و یا شهر بازی مرکز استان که نوه و نتیجه‌مان بر روی سرسره‌های دیجیتالی آن خواهند لغزید و سوار بر قطار الکترونیکی آن از تونل‌هایی عبور خواهند کرد که گودزیلای سه بعدی برایشان زبان در آورد!

به هر تقدیر فارغ از هر رویکرد سیاسی و انگاره‌های جناحی تاکید می‌کنیم که روزها یکی پس از دیگری سپری می‌شوند، روزهای عمر ساکنان این خطه است که از ورای سیاست روزمرگی مسئولان به سختی هر چه تمام‌تر و در بدترین شرایط اقتصادی سپری می‌شود و انگار برای تحقق حداقل آرزوهای معقولانه مردم استان زمانی را نمی‌توان متصور بود، گویا ساکنان استان زرخیز مازندران به قول یکی از مسئولان همچنان باید چوب نجابت و صبوری خود را از یک سو و پنداشت‌های غلط مسئولان و برنامه‌ریزانی را بخورند که هنوز معتقدند مازندرانی‌ها نسبت به ساکنان سایر نقاط ایران روزگار خوبی را سپری می‌کنند!

حقیقت غیرقابل انکار در این مقوله آن است که استان مازندران به هیچ رو شایسته و سزاوار روزگار اقتصادی این چنین تراژیک نیست و همگان به درستی می‌دانند که مازندران در قیاس با استان‌هایی چون کرمان، یزد و سمنان که در پرتو لابی‌های سنگین نمایندگان و مدیران متنفذ خود همه ساله سهم بیشتری از بودجه را به خود اختصاص می‌دهند، توسعه نیافته‌تر و عقب مانده‌تر است و این همه را باید محصول نگاه تبعیض‌آمیز مسئولان و برنامه‌ریزان اقتصادی، سوء مدیریت‌های اعمال شده از گذشته تاکنون و مهم‌تر از همه محصول نجابت بی‌مثال مردم شریف استان دانست که در روزگار توزیع دلارهای 7 تومانی با احترام به قانون غیرعلمی ممنوعیت استقرار صنایع و درک شرایط سیاسی کشور آگاهانه پذیرفتند که برای صیانت از منافع ملی از حقوق مشروع خود چشم‌پوشی کنند و به این سان شاهد شکوفایی اقتصادی استان‌های دیگر و در جا زدن مازندران باشند.

در چنین شرایطی انتظار قاطبه مردم استان از همه دولتمردان و به ویژه نمایندگان خود در خانه ملت آن است که عقب‌ماندگی استان مستعد مازندران را در پرتو سیاست‌های علمی، کارشناسی و با اختصاص اعتبارات ویژه جبران و خط پایان گسترش فقر و نابسامانی در این سرزمین رویایی را به درستی ترسیم کنند تا ساکنان این خط زرخیز از بن‌بست توسعه‌نیافتگی رهایی یابند که این حق مازندران است.

احتمال افزایش ۸ درصدی نرخ مکالمات

رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران گفت: شورای رقابت در سال ۹۰ با افزایش تعرفه تلفن ثابت در قالب فرمولی که توسط این شورا به مخابرات ابلاغ شده با در نظر گرفتن نرخ تورم، کیفیت و افزایش بهره‌وری موافقت کرده است.

به گزارش تسنیم، سید مصطفی سید هاشمی با بیان اینکه با توجه به دریافت این فرمول کارشناسان ما در حال تعیین تعرفه جدید هستند، گفت: به محض مشخص شدن تعرفه جدید آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

وی درباره اینکه گفته می‌شود حدود هشت درصد به تعرفه تلفن ثابت افزوده خواهد شد افزود: هنوز هیچ رقمی نهایی نشده است.

او عنوان کرد: ما برای تعیین تعرفه جدید، قطعا به شرایط اقتصادی کشور و سبد ارتباطی خانوارها توجه خواهیم کرد و تعرفه را به نحوی تنظیم می‌کنیم که میزان ترافیک ارتباطی در شبکه مخابرات کاهش نیابد.

سید هاشمی گفت: دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری تعرفه تلفن ثابت هم‌اکنون در سایت شورای رقابت قابل رویت است و ما با توجه به این موضوع با رعایت قوانین و شرایط اقتصادی تعرفه تلفن ثابت را تعیین خواهیم کرد.

رییس هیات مدیره مخابرات ایران اشاره‌ای هم به زمان برگزاری مجمع شرکت مخابرات ایران داشت و ابراز کرد: با توجه به برگزاری مجامع مخابرات استان‌ها، نهایی شدن صورت‌های مالی شرکت‌ها و ارایه به سازمان حسابرسی کشور تلاش خواهیم کرد در 10 روز اول اردیبهشت ماه مجمع شرکت مخابرات ایران را برگزار کنیم.

سیدهاشمی درباره برخی شایعات مبنی بر محقق نشدن EPS شرکت مخابرات برای سال گذشته افزود: چنین چیزی صحت ندارد و مخابرات همانند سنوات گذشته 100 درصد پیش‌بینی سود مالی سال خود را محقق کرده است.

وی گفت: EPS امسال مخابرات 473 ریال بود که تمامی این مبلغ تاکنون محقق شده است.

*نگاهی به تعرفه‌های فعلی تلفن ثابت*

سال 91 مجوز شورای رقابت به مخابرات برای افزایش 12 درصدی تعرفه‌ تلفن ثابت منقضی شد؛ با توجه به این موضوع امسال اگر قرار بر تغییر تعرفه‌ باشد حتماً از مسیر شورای رقابت انجام می‌شود که احتمالاً قبوض 8 درصد گران‌ خواهد شد.

براساس این گزارش که مخابرات ارائه داده است، قرار بود در سال 84 و از شروع برنامه چهارم توسعه، هر سال 10 درصد به تعرفه‌های تلفن ‌ثابت افزوده شود.

در سال 1383 ساختار دولتی در برابر افزایش تعرفه‌ها مقاومت کرد و برای افزایش تعرفه‌های تلفن ثابت مجوز نداد.

پس از پایان برنامه پنج ساله چهارم نیز درخواست مخابرات برای افزایش تعرفه‌ها مورد تصویب کمیسیون تنظیم مقررات قرار نگرفت؛ به این ترتیب تعرفه‌های تلفن ثابت از سال 83 تا سال 90 بدون تغییر ماند.

پس از تشکیل شورای رقابت مخابرات این بار درخواست افزایش تعرفه‌های خود را به این شورا ارایه کرد.

در سال 90 شورای رقابت مجوزی به مخابرات داد که تعرفه‌های تلفن ثابت را تا سقف 12 درصد افزایش دهد، به این ترتیب هر پالس مکالمه تلفن ثابت از 44.7 ریال به 51 ریال رسید.

اگرچه مخابرات این مصوبه را به محض دریافت اجرا نکرد.

در مصوبه سال 90، شورای رقابت ضمن ارایه مجوز افزایش تا سقف 12 درصدی، اعلام کرد: اپراتورها می‌توانند با فرمول خاص (که عمده آن تورم جامعه است) افزایش تعرفه داشته باشند.

زمان اجرای این مصوبه نیز از دی‌ماه 90 تا پایان اسفند 91 تعیین شد به این معنی که با پایان اسفند 91، شرکت مخابرات مجاز می‌شود تا بار دیگر برای تغییر تعرفه‌های تلفن ثابت درخواست دهد.

همچنین از اول خرداد سال 91 با اجرای هم‌کدی در دو استان تهران و البرز تعرفه هر پالس تلفن ثابت از 44.7 ریال در هر پالس به 51.03 ریال تغییر کرد.

پس از آن نیز بار دیگر نیز با درخواست مخابرات مبنی بر ضرر ناشی از اجرای هم‌کدی، کمیسیون تنظیم مقررات طول هر پالس مکالمه را کاهش داد.

در حال حاضر تعرفه‌های تلفن ثابت شرکت مخابرات به شرح زیر است:

هر پالس مکالمه در استان‌های حذف کد شده 58.71 ریال و در استان‌هایی که کد حذف نشده 51.03 ریال است.

تعرفه یک دقیقه مکالمه از ثابت به همراه اول شهری 510.3 ریال و بین‌شهری 867.5 ریال است.

هزینه هر دقیقه مکالمه از ثابت به ایرانسل نیز 625 ریال است.

تعرفه هر دقیقه مکالمه بین‌شهری تا 100 کیلومتر 153 ریال، 100 تا 400 کیلومتر 306 ریال، 400 تا 700 کیلومتر612 ریال و بیش از 700 کیلومتر 816 ریال است.


پزشکی قانونی مرگ ۳۵ تن را در زلزله تایید کرد

سازمان پزشکی قانونی کشور مرگ ۳۵ نفر را در زلزله بوشهر تایید کرد.

به گزارش فارس، علی رضایی، مدیر کل پزشکی قانونی استان بوشهر در مورد کشته شدگان اظهار داشت: از مجموع 35 نفری که مرگ آنها تأیید شده 22 نفر زن و 13 نفرمرد هستند.

وی با اشاره به اینکه 8 نفر از کشته شدگان زیر 10 سال سن داشتند افزود: 4 نفر از این تعداد دختر و 4 پسر 10 ساله بوده‌اند.

به گفته مدیر کل پزشکی قانونی استان بوشهر 12 نفر نیز بین 10 تا 50 ساله بوده‌اند که 7 نفر آنها زن هستند.19 نفر نیز بالای 50 سال داشته‌اند که 11 زن و 8 مرد در این لیست قرار می گیرند.


دستگیری سارقان نقابدار زن در زاهدان


فرمانده انتظامی زاهدان گفت: دو سارق زن که با استفاده از نقاب اقدام به سرقت می‌کردند در زاهدان دستگیر شدند.

به گزارش فارس، غلامرضا جعفری اظهار داشت: این دو سارق با استفاده از نقاب زنانه صورت خود را مخفی و با استفاده از سلاح سرد اقدام به سرقت در شهر زاهدان می‌کردند.

وی افزود: این دو سارق زن در خیابان جام جم زاهدان با ورود به یک باب مغازه سوپر مارکت، فروشنده این مغازه را که زنی 50 ساله بود را مورد ضرب و شتم قرار داده و پس از بستن دست و پا و ضرب و جرح مالباخته زیور‌آلات و جواهرات وی را سرقت کردند.

فرمانده انتظامی زاهدان اضافه کرد: در پی اقدام این دو سارق زن نقاب‌دار، سر و صداهایی در مغازه سوپر مارکت ایجاد شد که با توجه به این صداها حاضران در محل مراتب را با مرکز فوریت‌های پلیس 110 در جریان گذاشته که پس از وصول خبر، مأموران در حداقل زمان ممکن در محل حاضر و دو سارق را دستگیر کردند.

جعفری اذعان داشت: از این دو سارق یک قبضه چاقو تاشو کوچک، دو عدد نقاب، یک عدد چوب، دو عدد دستکش و یک عدد النگوی طلا زنانه شکسته شده نیز کشف و ضبط شد.

این مسئول گفت: این دو سارق زن برای انجام بررسی‌های بیشتر به مراجع ذی‌ربط تحویل داده شدند و مالباختگانی که توسط این دو سارق زن نقاب‌دار مورد سرقت قرار گرفته‌اند، می‌توانند برای پیگیری به اداره آگاهی استان مراجعه کنند.


راه‌اندازی فاز 17 و 18 پارس‌جنوبی رسما منتفی شد


بر اساس جدیدترین اظهارات احمد قلعه‌بانی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران افتتاح و راه اندازی فاز 17 و 18 پارس جنوبی رسما در سال "حماسه اقتصادی" منتفی اعلام شده است.

2 سال قبل مسئولان شرکت ملی نفت و وزارت نفت از افتتاح پنج فاز جدید پارس جنوبی شامل طرح توسعه فاز 12، 15، 16، 17 و 18 پارس جنوبی در سال 90 و سپس 91 خبر داده بودند که هیچ از این وعده ها عملیاتی و اجرایی نشد.

با این وجود اظهارات جدید احمد قلعه‌بانی مدیرعامل جدید شرکت ملی نفت ایران در شبکه اطلاع رسانی شانا نشان می دهد که شرکت ملی نفت ایران در سال حماسه اقتصادی بر روی افتتاح و یا راه اندازی فاز 17 و 18 پارس جنوبی اصلا حساب باز نکرده است.

در این اظهارات که در شبکه شانا به نقل از قلعه‌بانی معاون وزیر نفت منتشر شده است، آمده است: "مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران گفت: با راه اندازی فازهای ١٢، ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در سال ٩٢، روزانه بیش از ١٥٠ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه می شود."

از سوی دیگر در حالی به نقل از مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اشاره‌ای به راه اندازی فاز 17 و 18 پارس جنوبی با 80 درصد پیشرفت اجرایی در سال 92 نشده است که برای فازهای 12، 15 و 16 پارس جنوبی ظرفیت تولید گاز 150 میلیون متر مکعب در روز عنوان شده است.

این در حالی است که مطابق با آمار و ارقام منتشر شده در سایت رسمی شرکت نفت و گاز پارس ظرفیت تولید گاز فاز 12 روزانه 81 میلیون مترمکعب و برای فاز 15 و 16 پارس جنوبی روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز درج شده است.

به عبارت دیگر در مجموع در صورت راه اندازی کامل و نهایی این دو فاز مشترک روزانه حدود 131 میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز طبیعی کشور افزوده می شود که با رقم 150 میلیون مترمکعب عنوان شده از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت مغایرات دارد.

از سوی دیگر ذکر این نکته ضروری است که تولید 131 میلیون مترمکعب گاز در فاز 12، 15 و 16 پارس جنوبی در گروی حفر بیش از 55 حلقه چاه توسعه ای و توصیفی دریایی است که هم اکنون حفاری چاه ها در فاز 15 و 16 پارس جنوبی با تاخیر روبرو است.
طبقه بندی: اخبار، 
برچسب ها: اخبار 21 فروردین 92،
نوشته شده به قلم مدیریت
مجله زندگی شیک   مجله زندگی شیک

قیمت: 38000 تومان                                           قیمت: 39000 تومان

مجله زندگی شیک                      مجله زندگی شیک

مجله زندگی شیک   مجله زندگی شیک

قیمت: 18800 تومان                                         قیمت: 18800 تومان

مجله زندگی شیک                      مجله زندگی شیک

تبلیغات
جذاب ها
آرشیو مطالب
ویژه ها
مطالب دیدنی
مجله زندگی شیک
دوستان مجله

VPN setup